Jak mi meruňková mikina zpříjemnila skotský podzim

Letadlo se opravdu nepříjemně třese a modlím se, abychom už přistáli. Není se čemu divit. Vydali jsme se totiž v půlce října poznávat Skotsko, navzdory velkému údivu všech okolo. V čase, kdy severní Evropou už vanou studené větry, krajina se noří do melancholie a čarokrásných barev a ve vzduchu je cítit nadcházející zima. Nicméně první krok do skotského podzimu mě nerozhodil – mám dobré vybavení a hlavně naši novou mikinu.

Radost mi dělala už v letadle. Něco tak měkkého a příjemného jsem na sobě už dlouho neměla. Rozhodnu se ji tedy nosit častěji, než jsem původně myslela. Svoji starší mikinu s obsahem vlny, která mě dosud nezklamala, ukládám do batohu.

V Edinburgu půjčujeme camper van a vyrážíme na západ. Skotsko jsme se totiž rozhodli poznávat z relativního pohodlí obytné dodávky a těšíme se, že nám minimálně ušetří balení mokrého stanu. První 3 dny opravdu vydatně prší. A protože není přece špatného počasí, ale špatného oblečení, vyrážíme při první příležitosti na túry. Díky dobré nepromokavé bundě mám mokré pouze okraje kapuce a manžety na rukávech. Mikinu nicméně neměním, neboť mě vlhké části nestudí a poměrně rychle i uschnou. Což ocením i v případě, kdy mi manžety olízne jelínek v dechberoucím údolí Glen Coe :) Vede tudy vyhlídková trasa podél řeky Etive a mimochodem se zde natáčela i scéna z Jamese Bonda Skyfall.

„Mikina s kapucí ze značkového materiálu Tecnostretch firmy Pontetorto. Vrchní strana materiálu je hladká, vnitřní typu fleece.“

Tam a zase zpět, vidět, jak je velký svět

Cestou na ostrovy Harris and Lewis se počasí konečně umoudřuje. Na trajektu stojím na zádi a nemůžu se nabažit pohledu na vzdalující se pevninu. Neutuchající vítr mě díky vyššímu tvarovanému límci vůbec nevadí, v případě potřeby můžu hlavu schovat v kapuci. Západní Hebridy nám hodně připomínají Island. Stejně jako tam, i zde můžete jet půl hodiny prázdnou krajinou, sledovat zátoky, mraky tvořící roztodivné obrazce a nepotkat ani jediné auto.

„Tecnostretch vyniká tepelně-izolačními vlastnostmi, výbornou tvarovou stálostí a rychlým odvodem potu. Rukávy a dolní kraj mikiny jsou lemované manžetou, límec je anatomicky tvarovaný a kapuce volnější.“ 

Mikinu na pár dní vyměním a na treky po ostrově Skye, zpět na pevnině, si lebedím ve své staré oblíbené. Cestou na proslulou North coast 500 meruňku opět vytahuju z kufru a jsem opravdu mile překvapena.  Ač vypadá zmuchlaně (nijak libově jsem ji neskládala), na mě se okamžitě krásně natáhne a vyrovná. Takže technoložka ohledně materiálu zase nekecala J . North Coast bohužel nestíháme projet celou. Náš pobyt ve Skotsku se totiž zkracuje, stejně jako se pomalu zkracuje každý den před blížící se zimou.  Zpět se vracíme přes Lochnnes, kde ke zklamání všech nevidíme ani rybu, natož příšeru. Poslední den v Edinburgu mám z mikči opět radost. Stačí vyměnit outdoorové kalhoty za jeansy a dostanu skvělý model do města. Nikdo nemá šanci poznat, že jsem strávila 12 dní ve skotské divočině.

Za litr moc?

Musím se přiznat, že mě mikina mile překvapila. Původně jsem si říkala, že jako fajn mikina do města, do práce…no jednoduše street styl. Navíc jsem si sama s výběrem barvy nebyla moc jistá a říkala si, zda mi bude meruňková slušet. Že mě ale tak nadchne, podrží a budu se v ní cítit skvěle v mizerném počasí, ve městě, divočině i pustině, to jsem nečekala. Teď mám jasno. Mikina se stane stálou součástí mých výprav za hranice (mých) všedních dnů.

 

Iva (výška 178 cm, testovaná velikost M)

  • Plusy

+ příjemný, měkký a rychleschnoucí materiál

+ zvýšený tvarovaný límec, který chrání například před větrem

+ dobře padnoucí střih

+ skvělá barva

  • Mínusy

- šňůrky od kapuce vlají ve větru

- nebudete ji chtít sundat 

Líbil se článek?