Co si nezapomenout vzít na kolo

Štěstí přeje připraveným, a proto si i výlet na kolo žádá precizní přípravu, a to nejen tu kondiční. Proměnlivé počasí, defekt kola, hlad a žízeň nebo nepříjemný pád – to všechno může do značné míry narušit váš zážitek z výletu. Větru, dešti ani gravitaci, bohužel, poručit neumíme, za to vám ale můžeme dát pár tipů, jak riziko pokaženého výletu eliminovat na minimum. Vystačíte si se správným oblečením, základní výbavou a několika málo maličkostmi, které se vyplatí mít u sebe. 

Když se řekne „povinná výbava cyklisty“, každý si určitě vybaví cyklistickou helmu. Ta je na českých silnicích ze zákona povinná do 18 let, nicméně platí, že v zájmu své vlastní bezpečnosti by měla být součástí vybavení každého cyklisty bez ohledu na jeho věk. Věděli byste, jakou další výbavu účastníkům silničního provozu vyhláška přímo ukládá? Přední a zadní brzda, přední bílá a zadní červená odrazka a oranžové odrazky z obou stran pedálů. Pravidlo číslo jedna každého cyklisty je „být viděn“ a reflexních prvků proto není nikdy dost. Vsadit tedy na oblečení s reflexními prvky, je doslova sázka na jistotu!

Je nad slunce jasné, že bez cyklistického dresu do terénu nevyrazíte, když si ale slunce vezme dovolenou a počasí ukáže svou odvrácenou tvář, je fajn mít „po ruce“ další vrstvu oblečení, která je nepromokavá, lehká a skladná. Nikomu se nechce na kole vláčet další zbytečnou zátěž, proto je ideální, když je bunda sbalitelná do podsedlové brašničky nebo nezabere příliš mnoho místa v batohu. Další „must have“ pro vaše pohodlí jsou cyklistické brýle. Zdaleka neplatí, že jsou brýle jen designovým prvkem cyklooutfitu. Ty správné a kvalitní totiž chrání vaše oči, které jsou během jízdy vystaveny silnému slunečnímu záření, velkému množství prachu, špíny a létajícímu hmyzu. Praktické využití válcuje vizuální efekt také v případě cyklistických rukavic. Při každém pořádném sportovním výkonu se pěkně zapotíte a jistě pak oceníte, že vám nebudou prokluzovat řídítka a neodřete si ruce ani nic dalšího, protože snížíte riziko pádu. A to se vyplatí! Pro všechny případy si však raději přibalte i obvaz.

I kolo je jen stroj a vy jen lidské bytosti, proto se čas od času může stát, že dojde k defektu a stroj bude potřebovat opravu přímo na trase. V takových chvílích pak budete opravdu vděčni za nářadí, které jste si s sebou přibalili do brašničky. Náhradní duše, lepení, hustilka, montpáka nebo nýtovačka mohou znamenat vaši pomyslnou „zelenou“ na cestě k plánovanému cíli. Kompletní výbava se přitom vleze do brašničky pod sedlo a téměř nic neváží.  

Během sportovního výkonu nezapomínejte také na pravidelný pitný režim a doplňování energie. Mimo občerstvovací zastávky v restauračních zařízeních se vám bude hodit také bidon s vodou umístěný v košíku pod konstrukcí v rámu kola kola či energy tyčinka nebo gel v zadní kapse vašeho dresu. 

Pokud vyrazíte do míst, kde nejste „jako doma“, bude se vám jednoznačně hodit také mapa nebo (cyklo)navigace. Všechny cesty sice vedou do Říma, ale pokud to není vaše cílová destinace, mohly by se vám cyklotoulky pěkně protáhnout. 

Líbil se článek?