Vyvracíme mýty o běhání v zimě

Spousta lidí se v zimě vyhýbá běhání, často kvůli strachu z chladu nebo obavám o své zdraví. Věřte, že to, co nás často odradí, jsou jen mýty, které kolem něj kolují. Nejen že zimní běhání není pro tělo škodlivé, ale může být i skvělé pro posílení imunity, která se v období chřipek více než hodí. Pojďme si vyvrátit tři mýty, které už dál nemusí být výmluvou ani překážkou pro to, jít v zimě běhat.

Běhání v zimě je škodlivé pro dýchací cesty

Jedna z nejčastějších obav nebo spíš výmluv spojených s běháním v zimě je, že studený vzduch nemá dobrý vliv na dýchací cesty. Opak je pravdou, ve skutečnosti je totiž běhání na čerstvém vzduchu, a to i v chladnějším počasí, pro tělo velmi prospěšné. Důležité je ale správně dýchat! Chladný vzduch může být občas dráždivý (nikoliv nebezpečný) pro dýchací cesty, proto je dobré soustředit se na hluboké dýchání nosem, které pomáhá vzduch před tím, než se dostane do plic, ohřát a zvlhčit. Mnoho běžců se bojí dýchat nosem, protože se jim může zdát pomalé a náročné, ale pomalejší, kontrolované dýchání z nosu je efektivní a šetrné. Pokud totiž dýcháte ústy, riskujete, že vzduch bude příliš studený, což může vést právě k obávanému podráždění dýchacích cest. Pokud máte i tak problémy s dýcháním ve velmi chladném vzduchu, můžete zkusit použít nákrčník, který vám pomůže ohřát vzduch ještě před tím, než jej vdechnete.

PÁNSKÉ OBLEČENÍ NA BĚHÁNÍ   DÁMSKÉ OBLEČENÍ NA BĚHÁNÍ

Pocení v chladu znamená, že se snadněji nachladím

Na začátek je potřeba si vyjasnit, že nachlazení způsobují viry, ne chlad. Při běhání vaše tělo produkuje teplo, a díky pocení se přirozeně ochlazuje, aby si udrželo optimální teplotu. Během pohybu se proto žádného prochladnutí bát nemusíte. Problém může nastat ve chvíli, kdy po běhu zůstanete na studeném vzduchu v mokrém, propoceném oblečení. Tělo se začne rychle ochlazovat a může dojít k prochlazení a oslabení imunity. Při dalším kontaktu s virem tak zvyšujete riziko, že si rýmu, nachlazení nebo nemoc opravdu pořídíte. Kromě posilování imunity můžete prochlazení předejít pečlivým výběrem sportovního oblečení. Doporučujeme zaměřit se na rychleschnoucí materiály, které perfektně odvádějí pot od těla a udrží vás tak v suchu a jednotlivé vrstvy oblékat podle cibulového systému tak, aby stoprocentně plnily svou funkci.

PÁNSKÉ TERMOPRÁDLO   DÁMSKÉ TERMOPRÁDLO   DĚTSKÉ TERMOPRÁDLO 

Výzkumy ukazují, že přechodné vystavení chladu nebo vlhkosti nezpůsobuje nachlazení, pokud je tělo jinak zdravé. Naopak, pravidelné běhání v zimě posiluje imunitní systém.

Potřebuji hodně vrstev oblečení, abych byl v teple

Další častou a naprosto mylnou představou je, že v zimě je nutné se oblékat do několika vrstev oblečení, aby bylo naše tělo v teple. Nejen, že to nutné není, ale dokonce je to i kontraproduktivní. Pokud se totiž nabalíte do příliš teplých, neprodyšných vrstev, docílíte tím pravděpodobně toho, že se budete při pohybu nadměrně potit, což vede k tomu, že se mokré oblečení přilepí na pokožku a začne vás ochlazovat. To může být nejen nepohodlné, ale jak jsme si řekli výše, v kombinaci s chladem to může vést i k prochlazení. Pokud vám tedy záleží na tom, aby se vaše investice do funkčního oblečení vyplatila, pak máte určitě pravidla správného vrstvení v malíčku. Pokud ještě ne, pak je opakování matka moudrosti a v tomto případě i vašeho pohodlí.

Jak se obléct na běh v zimě?

Obecně doporučujeme volit funkční oblečení, které je lehké a zároveň umožňuje odvod vlhkosti, takže vám zajistí příjemnou tělesnou teplotu. Oblečení na běh v zimě je klíčové a každá vrstva by měla doplňovat ostatní. Proto je potřeba myslet i na jejich správné pořadí. Začněte první vrstvou, která perfektně odvede pot (termoprádlo), následujte ji izolační vrstvou, která vás zahřeje (např. fleecové mikiny či pulovry), a nakonec svrchní vrstvou, která vás ochrání před větrem a deštěm (bundy a vesty). Myslete však vždy na to, že vrstvení je individuální záležitost a závisí na potřebách vašeho těla, intenzitě aktivity i aktuálních povětrnostních podmínkách.

NOVINKY ZE ZIMNÍ BĚŽECKÉ KOLEKCE 

Tip! Zajímá vás o cibulovém systému oblékání víc? Pak určitě věnujte pozornost třídílnému seriálu na našem blogu, kde se dozvíte vše podstatné a pokud vám chybí motivace běhat i v zimě tak se mrkněte jak běhání prospívá tělu i mysli

Takže, už žádné výmluvy! Jestli jste si lámali hlavu v čem běhat v zimě nebo jste se strachovali o svoje zdraví, už víte jak na to. Se správným dýcháním, kvalitním funkčním oblečením a trochou odhodlání můžete běhat i v těch nejchladnějších dnech. Nechte mýty za sebou a ukažte, že zima je pro vás jen další výzvou, kterou hravě zvládnete.

Líbil se článek?