II. vrstva aneb co si správně obléct na termoprádlo

V úvodním článku o tzv. cibulovém systému oblékání jsme rozebrali, jak postupně vrstvit oblečení, aby nebyly omezeny jeho funkční vlastnosti a plnilo tak všechno, co od něj očekáváme a proč si jej pořizujeme. Minule jsme si přiblížili první – sací vrstvu a podrobně probrali výběr správného termoprádla z pohledu přírodních podmínek a aktivit, na které chceme termoprádlo využívat. Nyní upřeme pozornost na další část řetězce – izolační vrstvu. Jedna bez druhé je totiž jako tělo bez duše.

CO JE IZOLAČNÍ VRSTVA

Zjednodušeně řečeno mluvíme o bundách nebo mikinách z materiálů, které vlhkost z první vrstvy nenasáknou, ale odvedou dál a zároveň skvěle izolují teplo. Také tady platí, že bysme při jejím výběru měli myslet na to, v jakých klimatických podmínkách hodláme bundu nebo mikinu nosit a co od ní vlastně očekáváme. Pokud vyrážíme do přívětivějšího počasí, můžeme bundu či mikinu využít jako poslední vrstvu oblečení.

JAKOU MÁ FUNKCI?

Termoprádlo, tedy naše druhá kůže, pot nasaje, ale neabsorbuje ho dovnitř. Poté, co tedy odvede svou práci, předává pomyslný štafetový kolík v podobě nashromážděného potu izolační vrstvě. Jejím úkolem je „poslat“ pot ještě dál a zároveň udržet optimální tělesné teplo. Ať už se bude jednat o mikinu, pulovr nebo svetr, vždy je tedy nejdůležitější prodyšnost materiálu. Ideální volbou je podle nás fleece, který je lehký, měkký, prodyšný, hřejivý a vodoodpudivý. Má tedy všechno, co má izolační vrstva mít.

Hlavním úkolem druhé vrstvy je transport potu dál od pokožky a udržení optimální tělesné teploty

CO KDYBY NÁHODOU!

Nechceme-li nic ponechat náhodě, můžeme využít jakýsi mezistupeň mezi druhou a třetí vrstvou. Jedná se o softshellové nebo hybridní oblečení, které je prodyšné, ale zároveň chrání proti větru a dešti. Na vnitřní straně je často jemný fleece, který izoluje teplo a pomáhá transportovat vlhkost od první vrstvy.

PROČ JE DOBRÉ MÍTI SOFTSHELLKU?

Ne náhodou je softshellový materiál označován jako mistr univerzálnosti, který svými vlastnostmi vyhovuje uživatelům v 90 % počasí. A to nejen při náročnějších fyzických aktivitách v přírodě, ale i při procházkách po městě, se psem nebo do hospůdky. Pokud je venku chladno, větrno, příliš neprší a vy se plánujete věnovat fyzické aktivitě, softshellová bunda Vám nabídne tu nejlepší možnou ochranu a komfort. Softshell je totiž tvořen elastickými materiály, pevnou tkaninou a vodoodpudivým povlakem na vnější straně. Dešťové kapky tak při dopadnu neprosáknou, stékají pryč a vy zůstáváte v suchu. Softshellová bunda vám tak při přízni počasí může posloužit i jako poslední, vnější vrstva a pláštěnku si můžete šetřit na sychravější časy.

REVOLUCE STŘEDNÍ VRSTVY - THERMO MIKINY KLIMATEX

Dost bylo teorie, přejdeme rovnou k praxi. Pokud bychom vám měli izolační vrstvu přiblížit na konkrétním produktu z Klimatex dílny, rozhodně bychom sáhli po jedné z našich thermo mikin. Pokud patříte k milovníkům pobytu v přírodě, ale i ve společnosti, jsou termo mikiny jako stvořené pro vás.
Určitě totiž oceníte jak jejich střih, tak atraktivní vzhled, díky kterým je bez problému vynosíte do přírody i do města. Zároveň se však nemusíte bát, že by ležérní vzhled mikinám ubíral jejich funkční vlastnosti. Díky kombinaci dvou materiálů a počesání z vnitřní strany vás lehce ochrání proti chladu a nepřízni počasí. Boky a část rukávů jsou z hladké pleteniny, která zajišťuje ještě větší prodyšnost přesně tam, kde je to nejvíce potřeba. Zbytek mikiny je ze svetroviny s vnitřním fleecem, takže o teplíčko nebudete mít nouzi.  

Líbil se článek?