Jak správně vrstvit funkční oblečení

Pokud patříte mezi milovníky horské turistiky, pracujete v proměnlivých klimatických podmínkách nebo jste prostě jen rádi v teple a suchu, určitě pro vás není tzv. cibulový systém oblékání žádnou novinkou. Jednoduše řečeno, jde o postupné vrstvení tenkého oblečení z různých materiálů tak, aby byly vždy co nejefektivněji využity jeho funkční vlastnosti.

Už dávno totiž neplatí, že čím silnější bundu máte, tím větší teplo vám je. Zároveň také nikdy neplatilo, že vás jakékoliv oblečení zahřeje. I ten sebelepší kus oblečení bude vždy izolovat „pouze“ tu teplotu, kterou VAŠE TĚLO samo vytvoří. Žádnou další. Jaká pravidla se tedy vyplatí při oblékání dodržovat, abyste se i v těch nejnáročnějších podmínkách cítili příjemně a v pohodě? 

První a zároveň nejdůležitější otázkou, kterou byste si měli před samotným oblékáním položit je, kam a do jakých klimatických podmínek se chystáte. Na procházku městem v sychravém počasí a na výlet do Himalájí patrně nevyrazíte ve stejném outfitu.

 1) SACÍ VRSTVA

Teoreticky se jedná o vaši druhou kůži, která má za úkol odvádět tělesnou vlhkost od pokožky. Prakticky pak tuto vrstvu znáte spíše pod označením „termoprádlo“. Při výběru se zaměřte zejména na to, aby co nejlépe přilnulo k vaší pokožce, přizpůsobilo se pohybu a bylo vám příjemné na dotek. Vybírat můžete ze syntetických a přírodních materiálů nebo jejich kombinace. Pro úplný komfort pak doporučujeme pořídit funkční prádlo s plochými švy, které vás nebude nikde tlačit a nebude dráždit vaši pokožku. A to ocení snad úplně každý! S výběrem termoprádla vám pomůže tento článek.

2) IZOLAČNÍ VRSTVA

Poté, co sací vrstva odvede svou práci, předává pomyslný štafetový kolík v podobě nashromážděného potu izolační vrstvě. Jejím úkolem je „poslat“ pot ještě dál a zároveň udržet optimální tělesné teplo. Ať už se bude jednat o mikinu, pulovr nebo svetr, vždy je tedy nejdůležitější prodyšnost materiálu. Ideální volbou je podle nás fleece, který je lehký, měkký, prodyšný, hřejivý a vodoodpudivý. Má tedy všechno, co má izolační vrstva mít. Více o druhé izolační vrstvě zjistíte v tomto článku.

2.-.3. SOFTSHELLOVÁ / HYBRIDNÍ VRSTVA

Nechceme-li nic ponechat náhodě, můžeme využít jakýsi mezistupeň mezi druhou a třetí vrstvou. Jedná se o softshellové nebo hybridní oblečení, které je prodyšné, ale zároveň chrání proti větru a dešti. Na vnitřní straně je často jemný fleece, který izoluje teplo a pomáhá transportovat vlhkost od první vrstvy. Pokud vyrážíme do přívětivějšího počasí, můžeme softshellovou bundu využít jako poslední vrstvu oblečení.  

3. OCHRANNÁ VRSTVA

V případě, že nám počasí zrovna nepřeje a venku prší, fouká vítr nebo sněží, je na čase využít třetí a nepostradatelnou – ochrannou vrstvu. Pokud na sebe totiž v takovém počasí nemáte oblečení, které neprofoukne, nepromokne, neproprší a nepromrzne, ani zbylé dvě vrstvy vás nezachrání. Zároveň je nutné, aby byl materiál dostatečně prodyšný a odvedl pryč pot, který si postupně všechny vrstvy předávají. Přibalíte-li si s sebou do batohu tuhle pojistku, určitě nebudete litovat. Více o třetí vrstvě najdete v tomto článku.

Mít s sebou všechny výše zmíněné vrstvy oblečení je ale jen polovina úspěchu! Nabídka outdoorového oblečení se stále rozrůstá, výrobci přicházejí se stále novými a lepšími technologiemi a vybrat si ten správný kousek se stává stále větším oříškem. V dalších dílech minisérie o outdoorovém oblečení se proto zaměříme na jednotlivé vrstvy, porovnáme výhody a nevýhody nabízených produktů a ozkoušíme některé kousky z naší dílny.  

Líbil se článek?