Jak běhat v zimě, aby mrazivá výzva stála za to

Podzim i zima možná lákají k tomu zůstat raději doma v teple, ale nenechte se odradit. I běhání v chladnějším počasí má totiž svoje jedinečné výhody, které vám zbytek roku nenabídne. Nižší teploty například zlepšují okysličování těla, což znamená efektivnější trénink a budování kondice. Každý běh v těchto podmínkách vám tak přidá na vytrvalosti a síle, a můžete si udělat náskok do nadcházející jarní sezóny. Pojďme si tedy říct, jak se obléct na běh v zimě, na co určitě nezapomenout a co všechno nepodcenit, abyste si zimní běhání užili naplno.

NOVINKY Z OBLEČENÍ NA BĚH V ZIMĚ

 

Vrstvení, které vás udrží v teple a suchu aneb jak se obléknout na podzimní běhání

Vítr, chlad a vlhkost – tři stěžejní faktory, před kterými potřebujete být při podzimním i zimním běhání chráněni. Nejefektivnějším způsobem, jak se přizpůsobit i často a rychle se měnícím podmínkám, je vrstvení, známé jako tzv. cibulový systém. V praxi to znamená, že kombinujeme sportovní oblečení z různých materiálů, kde každá vrstva plní svoji specifickou funkci a jsou tak maximálně využity jejich funkční vlastnosti.

  •  Základní vrstva = funkční prádlo 

TERMOPRÁDLO   BĚŽECKÁ TRIKA 

BĚŽECKÉ MIKINY A PULOVRY 

BUNDY A VESTY NA BĚHÁNÍ  HYBRIDNÍ BUNDY

 

Tip! O cibulovém systému oblékání od nás neslyšíte ani zdaleka poprvé. Inspirovat se můžete třeba třídílnou sérií článků, která vám dá podrobný návod jak správně vrstvit funkční oblečení.

Jak v zimě běhat a zůstat při tom v bezpečí

Kromě oblečení na běh, které zajistí vašemu tělu bezpečí před nemocí či nachlazením je potřeba myslet také na prevenci úrazů. V zimních a podzimních měsících je častým problémem snížená viditelnost kvůli kratším dnům, mlze, dešti nebo sněžení. Proto je klíčové, abyste byli vždy a všude dobře vidět. Jak se tedy obléknout na podzimní nebo zimní běhání, abyste zůstali v bezpečí? Rozhodně sáhněte po oblečení s reflexními prvky, které zvýší vaši viditelnost i za šera či v noci.

Abyste předešli úrazům svalů či kloubů, doporučujeme více než kdy jindy nepodcenit rozcvičku. Soustřeďte se zároveň na protažení i zahřátí těla, hlavně lýtek, stehenních svalů a kotníků. Vzhledem k tomu, že terén může občas připomínat spíše kluziště, přizpůsobte tomu i běžeckou techniku – běžte pomaleji, soustřeďte se na stabilitu a sáhněte po kvalitní obuvi. Pokud máte po zbytek roku tendenci stretching trochu flákat, v zimě mu určitě věnujte dostatek pozornosti. Protažení pomůže uvolnit vaše svaly a předejde jejich ztuhnutí. Pokud běháte pravidelně, pak vám s tímto mohou pomoci kompresní podkolenky, které podpoří krevní oběh a urychlí regeneraci svalů, takže nejen, že sníží riziko úrazu, ale také zlepší váš výkon.

Jak začít běhat v zimě, jestli vůbec…

Pokud s během začínáte, zimní měsíce nejsou zrovna nejideálnějším obdobím pro první uběhnuté kilometry. I když může být lákavé začít běhat hned nebo po tom, co si dáte novoroční předsevzetí, zima s nízkými teplotami, kratšími dny a kluzkým terénem může představovat zbytečné výzvy i riziko pro běžce začátečníky. Je tak lepší začít běhat na jaře nebo na podzim, kdy jsou podmínky příznivější – teploty jsou mírnější, dny delší a terén méně nebezpečný. Pokud se přesto rozhodnete běhat v zimě, začněte opatrně, pozvolna a na všechny výše zmíněné doporučení a tipy pro běžce myslete dvojnásob! 

Ať už se rozhodnete začít běhat v zimě, nebo si raději počkáte na příznivější období, nezapomeňte, že běhání je o vytrvalosti – a to nejen té fyzické! Pamatujte, že klíčem ke spokojenému běhání v zimě je nejen správné vrstvení, ale také schopnost přizpůsobit se různým nástrahám přírody. Takže, ať už jste zkušený běžec nebo se teprve odhodláváte poprvé vyběhnout, zima vás nemusí brzdit ani zastavit – právě naopak, může se stát vaším parťákem na cestě k lepší fyzičce a pevnější vůli.

Líbil se článek?