Technologie a materiály

Funkční materiály

Zima, vítr, déšť a sníh. Krátký výběr vlivů, které na vás při sportu, nebo turistice v lese a na horách působí. Protože lidské tělo je samo o sobě křehké, je nutné jej chránit a tím si pobyt mimo domov maximálně zpříjemnit. K tomu kromě pravidelného otužování nejlépe přispívají funkční materiály.

Jejich vhodnou kombinací, neboli také vrstvením, můžeme docílit vyššího komfortu během sportovních aktivit. Jeden materiál z vnější vrstvy nás tak chrání proti dešti a větru, zatímco jiný z vnitřní vrstvy odvádí pot.

Klimatex ve svých výrobcích používá jak materiály ze své produkce, tak i od světových renomovaných výrobců. Díky tomu mohou produkty plnit vysoká očekávání a spolehlivě fungovat v mnoha různorodých podmínkách.

 

DWR

DWR (Durable Water Repellent) - vodoodpudivá úprava materiálu (impregnace). Materiály se upravují již při výrobě vodoodpudivým činidlem, ještě před tím, než se z látky ušije oděv. Tímto činidlem je obyčejně fluorokarbon (teflon, Scotchguard, atd.) Tato úprava zabraňuje vodě prosakovat dovnitř materiálu, díky úpravě "odperlují" kapky po povrchu a nevsakují se do struktury. Jde o dočasnou úpravu materiálu, která se postupně vypírá a proto se musí obnovovat.

 

Lycra®

Patentované elastické vlákno společnosti Invista, které se používá jako příměs k jiným materiálům. Je velmi pružné a má vysokou tvarovou paměť.

CoolDry®

CoolDry® je speciální čtyř-laločnaté polyesterové vlákno zajišťující volný přístup vzduchu k pokožce a zajišťující tak přirozenou tepelnou regulaci organismu člověka. CoolDry® spojuje komfort bavlny s rychleschnoucí vlastností polyesteru. Díky speciálnímu průřezu je snížena hmotnost výrobku o 25% (oproti kruhovému průřezu vlákna) a urychlen odvod potu od pokožky. Změnou průřezu vlákna v „křížový“ tvar se zvětšila plocha vlákna a tudíž se zvětšila i odpařovací plocha. Materiál i pokožka jsou tak v suchu, což zvyšuje pocit komfortu při sportovní aktivitě.

Tecnostretch

Pontetorto Tecnostretch se podle gramáže používá na první nebo druhou vrstvu. Vrchní strana materiálu má vynikající mechanickou odolnost, materiál je tak odolný proti žmolkování a prodření a je tak ideální při nošení batohu. Tecnostretch je pružný do 4 směrů, rychleschnoucí, má vynikající prodyšnost a spolehlivě a rychle transportuje pot.

Softshell

Dvou až třívrstvý pružný laminát. Svými vlastnostmi vyhovuje většině podmínek, se kterými se při pobytu v přírodě setkáváme. Materiály Soft Shell jsou větruvzdorné, mají vysokou míru vodoodpudivosti, mechanické odolnosti a jsou prodyšné. Pokud vnitřní vrstvu laminátu tvoří fleece, materiál tak získá lepší tepelně-izolační vlastnosti, které oceníte hlavně v chladném prostředí. Je-li součástí laminátu membrána, zvyšuje se voděodolnost materiálu.

 

Prolen Siltex®

Prolen® Siltex je speciální polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra, které neškodí tělu ani životnímu prostředí. Ionty stříbra brání růstu bakterií a plísní, redukují nepříjemné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky během vrcholových nebo rekreačních sportovních aktivit. Jelikož je aditivum aplikované do hmoty vlákna a ne pouze na jeho povrch, nemigruje z materiálu do pokožky a permanentně v materiálu zůstává i po několikanásobném praní.

Thermocool®

Advansa Thermo°Cool™ je patentovaná příze společnosti Advansa. Jde o unikátní směs dutých vláken opletených vlákny s kanálkovým povrchem. Toto vlákno je vyvinuto za účelem optimalizace schopnosti přirozené termoregulace teploty lidského těla a podle uživatelových potřeb a podmínek tělo ochlazuje nebo naopak teplotu vyrovnává. Advansa Thermo°Cool™ má ve srovnáni s ostatními testovanými vlákny (PAD, PES atd.) o 48% lepší schopnost nasáknutí vlhkosti a tím i její ho odpaření. Ochlazení související s odparem vlhkosti je klíčem k pocitu pohody. Unikátní směs dutých aprofilovaných vláken odpařuje vlhkost o 53% lépe, než testované materiály. Přítomnost dutých vláken v přízi zaručuje její schopnost vyrovnávat tělesnou teplotu, snižuje výkyvy teplot a pomáhá udržet uživatele v komfortní zóně.

Polypropylen

Polypropylenové vlákno má nejnižší nasákavost ze všech typů používaných textilních vláken, vlhkost je z povrchu vláken spolehlivě a rychle odváděna a neodpařuje se na pokožce. Pokožka tak zůstává stále v suchu. Nízká tepelná vodivost vláken udržuje stálou teplotu pokožky, proto Klimatex® v létě chladí a v zimě hřeje. Polypropylen je také nejlehčím vláknem, proto použití výrobků Klimatex ušetří hmotnost vašeho batohu. Polypropylenové vlákno odolává bakteriím a plísním, je chemicky netečné a z hlediska zápachu neutrální, výrobky z něj jsou vhodné i pro alergiky. Jak potvrdily testy v akreditované zkušební laboratoři, výrobky Klimatex® jsou zdravotně nezávadné a vhodné i pro děti mladší tří let.

 

Coolmax®

Značkové vlákno firmy Invista. Vlákno Coolmax má speciální tvar, který zvětšuje jeho plochu, čímž dochází k lepšímu odvodu potu od těla a výraznějšímu přísunu okolního vzduchu k tělu. Coolmax tímto vytváří mezi tělem a vzduchem určité mikroklima, které zabraňuje přehřátí organizmu (zamezuje ztrátě tekutin – dehydrataci) a tím zajistí větší pohodlí a vyšší výkon. Díky výborné elasticitě a jemnosti materiálu vyniká vysokým komfortem a pohodlím při nošení.