Ultralehká péřovka

Zima pro mě přináší úskalí zejména ve dvou věcech. Brzká tma komplikuje možnost vyrazit po práci na kole a na rodinných výletech často "klepu kosu". Pomalé tempo a teploty povalující se kolem nuly většinou způsobí, že tradiční navlečení 3 vrstev jednoduše nestačí. Řešením by byla silnější svrchní bunda, ta se ale při změně teplot během dne stává spíše přítěží. Co ale lehká péřovka KOFY, navíc přímo z naší produkce?

BUNDA NEBO SVETR?

Lehké péřovky jsou často nazývané jako "péřové svetry". Označení je to lehce zavádějící, protože na rozdíl od tradičních svetrů nebo mikin skvěle fungují jako samostatná poslední vrstva vystavená okolním živlům. Jejich kouzlo je v kombinaci extra lehkého vnějšího materiálu a péřové výplně. Vnější materiál o nízké hmotnosti umožní peří v menších komorách "nafouknutí", které vytvoří izolační vrstvu proti venkovnímu chladu. Samotná struktura látky pak chrání proti větru a částečně i vodě, zároveň je ale dostatečně prodyšná. Péřové bundy (a obecně všechny péřové výrobky) tedy mají jeden z nejlepších poměrů mezi izolací a hmotností.

PÉŘOVÁ BUNDA KOFY

Přestože jde o cca 270 g těžký (nebo spíš lehký) kus výbavy, svojí výhřevností překonává klasické mikiny (cca 470 - 560 g) nebo pulovry. Bunda má spíše užší střih, který se hodí právě pro použití jako druhá vrstva. Rukávy, kapuce a spodní díl jsou lemované pružnou gumkou, která zabraňuje tepelným únikům. Bundu jsem využíval jak samostatnou poslední vrstvu, tak jako izolační pod membránovku v případě nízkých teplot.

V první řadě musím říct, že očekávání v podobě výkonné izolační vrstvy splnila na jedničku. V kombinaci s termotrikem, mikinou a vnější membránovou bundou šlo o kombo, které fungovalo jak při zhoršeném počasí (husté sněžení lehce nad nulou), tak i v nízkých mínusových teplotách. Tepelný komfort se výrazně zvýšil, přitom váha navíc byla minimální. Nízká váha ji také předurčuje jako záložní vrstvu do batohu. Oceníte ve chvílích, když se po náročnější aktivitě tělo zklidní a chlad se začne prokousávat skrze propocené vrstvy.
Samozřejmě je možné péřovku nosit jako samostatnou bundu, která se díky černé barvě hodí i na přesuny po městě. Kombinování s dalšími vrstvami je prostě variabilní a záleží na počasí nebo zátěži, čím ji doplníte.
Větruodolný materiál je současně vodoodpudivý, takže péřová výplň je v případě mrholení nebo lehkého sněžení alespoň chvíli chráněná. Po namočení nebo zvlhnutí totiž ztrácí svoji schopnost vyplnit komory a tím končí i teplená izolace. Lesklý hladký vzhled nemusí sednout každému. Na druhou stranu, pokud bundu využíváte jako izolační vrstvu pod jinou část oděvu, nebude díky menšímu tření bránit v pohybu.

Jak už to ale bývá, každá výhoda je vykoupena nějakými kompromisy, což platí i v tomto případě. Jednoduchá komorová konstrukce přináší v tomto případě i tzv. studené švy – místa, kde chybí izolace a v případě silného větru nebo větší zimy je možné pocítit chlad. Z toho důvodu nelze tento typ péřovky brát jako jedinou poslední vrstvu, která zvládne to, co její naducanější (a výrazně dražší) příbuzné.
Už teď ale vím, že si svoje místo ve výbavě najde během celého roku. Buď jako záložní kus vybavení do batohu při delších výpravách, nebo jako samostatná bunda na podzim/jaro a případně i zimu.

  • PLUSY

+ Extra nízká váha
+ Vysoká hřejivost
+ Voděodolný materiál
+ Po sbalení zabírá minimum místa

  • MÍNUSY

- Nižší límec
- Materiál, který pohledově nemusí sednout každému

Honza

Líbil se článek?