Běžecká trika do chladného počasí

Po plánované 3 týdenní běžecké pauze jsem začal s novou přípravou. A k nové přípravě v novém týmu patří i testování nového vybavení od Klimatexu. Do rukou se mi dostala 2 běžecká trika Plok a Sven, každé z jiného materiálu a gramáže.
 

TRIKO SVEN

Nastává začátek zimy, takže déšť a nepříjemný vítr mě vlastně nepřekvapuje. Na první běh po delší pauze jsem tedy zvolil asi nejteplejší triko s dlouhým rukávem Sven z arzenálu Klimatexu. Na svůj oblíbený okruh jsem z počátku zvolil mírnější tempo. Zima mi přesto rozhodně nebyla a v kopcích jsem se občas zahřál víc než dost.

Triko je z 3 různých materiálů, což poznáte už při prvním oblečení. Na hrudi ten nejteplejší, který opravdu hřeje a neprofoukne. Je sice trochu těžší, ale funguje v podstatě jako „brnění“, což vyšší hmotnost vyvažuje. Rukávy jsou naopak z lehčího materiálu. Ten sice profoukne, ale jen málokdo se v tomhle počasí nepojistí další vrstvou (např. ultralight bunda JORAH), navíc nejdůležitější je udržet v teple tělesné jádro. Z vnitřní strany rukávů najdete třetí materiál. Je hodně prodyšný a nezadržuje vlhkost, při pohybu velmi příjemný.

Triko je celkově opravdu teplé a při běhu se funguje jak má, díky lehkým rukávům nepůsobí omezujícím pocitem. Je vhodné jako základní vrstva, ale zkušenější a otužilejší běžci si zřejmě i v chladném počasí vystačí pouze s ním. Mimochodem, na běžky či skialpy by to mohla být dobrá volba, zima už je za rohem, takže brzy vyzkouším :)

  • Plusy

+ vzdušný materiál na vnitřní straně rukávů
+ komfortní pocit v chladném počasí

  •  Mínusy

- při dešti mokré triko výrazně ztěžkne

TRIKO PLOK

Protože listopad nebyl pouze o nízkých teplotách a dešti, lákalo mě v příznivějších podmínkách vytáhnout triko Plok a udělat si srovnání se silnější variantou Sven.

Triko Plok je velmi lehké a na těle příjemné, nijak při běhu neomezuje v pohybu. Párkrát jsem se už setkal s oblečením, které během pohybu všelijak táhlo. Takže skutečně oceňuji, že jsem o triku v podstatě nevěděl :) Materiál má podle složení obsahovat bambusový prášek pro potlačení zápachu, to jsem však při testování zatím nedokázal ocenit.

Triko jsem vzal na intervalový trénink, který jsem nestihl dříve, než v odpoledních hodinách při západu slunce. Během rozklusu sluneční paprsky pěkně hřály, ale jak začalo stmívání, šla teplota prudce dolů. Naštěstí tempo intervalů stoupalo, takže se okolní a tělesná teplota se velmi dobře doplňovaly. Tím, že triko nezadržovalo vlhkost, nedocházelo k prochladnutí ani při meziklusu.

Trochu jsem se obával závěrečného vyklusání, ale ani tak nebylo „mokré”, takže jsem pociťoval jen zatím stále příjemný chlad, nikoli ale zimu. Samozřejmě se jednalo o šťastnou kombinaci oblečení a podmínek. Umím si představit, že při delším běhu v nízkém tempu by mi zřejmě opravdu byla zima. Přeci jen Plok není určený jako jediná vrstva při teplotách okolo 6°C (bezvětří). Jako základní vrstva, nebo při vysokém tempu, či v teplejších podmínkách apod. to bude velmi příjemná volba. I přes ideální podmínky materiál opravdu udělal skvělou službu a přiznám se, že mě příjemně překvapil.

  • Plusy

+ velmi lehký a příjemný materiál (i v mokrém stavu!)
+ propracovaný design 
+ bambusový prášek na potlačení zápachu

  • Mínusy

- v chladném počasí triko snadno profoukne

Líbil se článek?