Vybavení na závody - šortky

Běžecká sezona se rozjela na plné obrátky a spousta běžců by si ráda vyzkoušela třeba svůj první delší trailový závod. Nabízí se však otázka, co na sebe? Nová běžecká kolekce Klimatex by mohla spoustu těchto otázek zodpovědět. V druhé části se podíváme na vhodné šortky nebo sukně.

Text: Tomáš Šafránek & Kateřina Ryšánková (Klimatex Running Team)
PÁNSKÉ ŠORTKY ITAP

Letošní vlajková loď běžecké kolekce, první čistě elastické, navíc pro trail uzpůsobené krátké kalhoty. Celkově materiál působí poměrně hřejivým dojmem, ovšem kdo má rád „elasťáky”, ten v nich zvládne i léto. Hlavním bonusem šortek jsou integrované úložné prostory. Pokud s sebou plánujete vzít pár věcí na dlouhý běh, popř. povinnou výbavu na závod, pak máte několik možností. Běžeckou vestu či batoh, ledvinku, pás… a nebo šortky ITAP. Vše má své plusy a mínusy. Například běžecký pás někomu způsobuje až příliš hřejivý pocit v oblasti břicha. Navíc pokud má opravdu držet na těle, pak je žádoucí i určitá komprese, což ovšem při delším běhu může způsobovat nepříjemný pocit tlaku na břicho.

ITAP jsou v pase vybaveny 2 vodorovnými kapsami v přední části a velkou zapínací kapsou v části zadní. Po stranách jsou pak opatřeny 1 síťovanou kapsou na každé noze. Pohodlně se do nich tedy vejde lehká větrovka (např. BUDDY), láhev vody, mobil, izotermická fólie a energetické gely či tyčinky - povinnou výbavu tak máte vyřešenou.

Nevýhodou šortek je absence stahovací šňůrky v pase, popř. jiného systému na zafixování. Velikost šortek vám musí opravdu padnout, aby při úplném naplnění kapes po pár kilometrech nesjížděly dolů. Přední vodorovné kapsy pak nemají žádný způsob uzavření a existuje tedy možnost, že při pohybu můžete některou věc vytratit.
Šortky patří do pánské kolekce, ovšem ani Kačka je neváhala vyzkoušet. S jakým výsledkem? Pro Kačku se staly velmi oblíbeným kusem výbavy do hor.

  • Plusy

+ integrovaný systém kapes
+ povedený design
+ unisex
+/- poměrně teplý materiál

  • Mínusy

- absence stahovací šňůrky v pase
- přední vodorovné kapsy bez možnosti uzavření
DÁMSKÉ ŠORTKY IRIME

Dámské šortky ideální pro velmi horké dny. Už při prvním uchopení vás překvapí snad nulová hmotnost a velmi příjemný materiál. Tento pocit lehkosti vás však neopustí ani po jejich nasazení. Nejlépe lze jejich vlastnosti vyjádřit přímou zkušeností, o kterou se podělila Kačka: „Čím je materiál na šortkách či legínách lehčí, tím je i můj běžecký krok ladnější, je to pocit, jako kdyby nohy dostaly opravdovou volnost, což je k nezaplacení při závodech, stejně tak při každém tréninku, který si jdu jen tak užít.” K pocitu pohodlí pak přispívá i guma v pase, která nijak neškrtí ani neomezuje, navíc jsou pro všechny případy vybaveny stahovací šňůrkou v pase. V zadní části je pak umístěna malá kapsa na klíč, který ani při testování nijak neposkakoval. Šedou barvu s oranžovými prvky lze krásně sladit s jinými kusy z nové běžecké kolekce.

  • Plusy

+ lehký vzdušný materiál
+ pohodlný pas
+ malá kapsa na klíč

  • Mínusy

pouze jedno barevné provedení 

PÁNSKÉ ŠORTKY CORTEZ

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete elastické šortky, klasickou variantu nabídnou krátké kalhoty CORTEZ. Ty jsou kombinací všitých boxerek a velmi (opravdu velmi) lehké a prodyšné tkaniny tvořící horní vrstvu. V zadní části jsou opatřeny malou kapsou na zip. Střih je poněkud delší, tzn. délka nohavic končí nad kolenem - pro někoho nevýhoda, pro jiného ideální, čistě podle vkusu a zvyku.

  • Plusy

+ velmi lehký materiál
+ malá kapsa na zip v zadní části
+/- delší střih

DÁMSKÁ SUKNĚ MONIQ

Ryze dámským znakem na závodních tratích jsou běžecké sukně. Kačka se běžeckých sukní vcelku obávala, zejména že budou nepraktické, nebo nějak omezovat v pohybu. Po zkušenosti s  MONIQ i ona změnila názor - sukně je velmi pohodlná, běh v ní působí žensky a ladně, navíc díky dlouhému rozparku (téměř do pasu) nabídne absolutní volnost pohybu. Avšak není třeba se stydět, všité kontrastní šortky vás ani při silném větru nenechají na holičkách. I ty pak nabídnou malou kapsu na levé nohavici.

  • Plusy

+ dlouhý rozparek
+ všité kontrastní šortky
+ malá kapsa na levé nohavici

Líbil se článek?